Oktatási tevékenység

 

A ROMÁNIAI AYURVEDA TANFOLYAM OKTATÁSI TEVÉKENYSÉGE

 

Ennek a hagyományos indiai orvosi tudománynak (Ayurveda) az AMN-Románia által szervezett Ayurveda tanfolyamokon történő szisztematikus bemutatása minden résztvevő számára lehetővé teszi, hogy a nyugati mentalitás számára egyszerű és könnyen hozzáférhető megközelítést alkalmazzanak. 

Az ájurvéda azért egyszerű, mert olyan általános életelveket használ, amelyeket az idők során számos ájurvédikus gyakorló hosszú, közvetlen gyakorlata során szintetizáltak. Az Ayurveda egyszerűsége főként annak köszönhető, hogy ez az évszázados tudomány elérte a lényegét.

Orvosi rendszer A hagyományos Ayurveda egyszerre pontos és megalapozott élettudomány és a természetes emberi gyógyítás valódi művészete.

Az Ayurveda általános fogalmakat, koncepciókat és tudáskategóriákat, valamint különböző terápiás módszereket tartalmaz, amelyeket évezredeken keresztül közvetlen tapasztalatokon keresztül gondosan igazoltak. Egy ilyen "gyógyító művészetet", mint az Ayurveda, csak azok a különleges emberi lények gyakorolhattak, akiket a spirituális önmegvalósítás olyan belső erővel ruházhatott fel, amely életet lehelt minden gyógyító cselekedetbe, amelyben részt vettek.

A romániai AMN Ayurveda tanfolyam következetes elvégzésével minden résztvevő hamarosan rájön, hogy az Ayurveda több mint tudomány és gyógyító művészet. Az Ayurvéda valójában egy igazi bölcs életmód, vagy más szóval egy mélyen spirituális, egyszerű és természetes életmód, amely helyreállítja minden ember teljes harmóniáját, mind önmagával, mind Istennel és mindennel, ami körülveszi. Ebből a szempontból megérthetjük, hogy az Ayurvédát a bölcsek miért tekintik az "élet tudományának".

A hagyományos ájurvédikus rendszerben a tökéletes egészség elsősorban a teljes harmóniát jelenti. Ennek az orvosi rendszernek nem csupán az a célja, hogy a szenvedő ember számára ideiglenesen helyreállítsa a fizikai, pszichológiai vagy mentális komfortérzetet. Az emberi lény egészségi állapota nem redukálható pusztán a kényelem vagy a jólét állapotára.

Az Ayurveda ősi tudományának célja, hogy minden emberben felébreszti a magasabb, mélyebb és teljesebb harmónia állapotára való őszinte törekvést, amely a lét minden szintjén tükröződik. Ez a lényben folyamatosan fenntartott magasabb törekvés valójában a hiteles, mély és valódi egészségi állapot alapja. Mindazok, akik megismerték és gyakorolták ennek a hagyományos gyógyítási rendszernek (Ayurveda) az alapelveit, rövid időn belül meggyőződhettek erről az igazságról, és saját gyakorlatukkal is megerősíthették azt. Sőt, mindazok, akik elérték ezt a magasabb állapotot, képesek voltak felismerni, hogy a valóságban nincs vége, vagy más szóval nincs a harmónia úgynevezett végső foka, amelyet egy adott ember elérhet, ha úgy dönt, hogy következetesen követi az Ayurveda elveit.

Ez az ősrégi tudomány, az Ayurveda által támogatott felsőbbrendű életmód abban is áll, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a betegségek megelőzésére, mint azok kezelésére, anélkül, hogy szükség esetén elhanyagolná a szükséges természetes gyógymódot. Egyesek azt hiszik, hogy az Ayurveda csak lassú kezelési módokat kínál, de valójában éppen ez a látszólag lassúság a kulcsa a hatékony és teljes gyógyulásnak, amely a betegség okainak teljes megszüntetésével történik.

Valójában a hatékonyságot tekintve az ayurvédikus módszerekkel elért gyógyulási folyamat meglehetősen gyorsnak bizonyul.

 

A hagyományos ájurvédikus módszerekkel végzett természetes gyógyulási folyamat szerves része a lény harmonizálásának, különösen manapság, amikor az emberek többsége számos és változatos betegségben szenved a fáradtság vagy a stressz miatt, amelynek fő oka az indokolatlan rohanás, amely manapság pillanatról pillanatra eluralkodik rajtunk.

A hagyományos ájurvédikus rendszer kiegyensúlyozza és megfiatalítja az ember testét és elméjét, ezáltal csökkenti a betegségekre való szinte minden lehetséges fogékonyságot, mind az immunitás erősítésével, mind pedig azáltal, hogy természetes képességet fejleszt az új betegségek kialakulásának megelőzésére, ugyanakkor megállítja a már meglévő betegségek súlyosbodásának vagy kialakulásának folyamatát. A hagyományos modern orvostudományhoz képest az Ayurveda a betegségek osztályozását és a kórokozó tényezők azonosítását másképp közelíti meg. A betegség különböző determinációjú tényezők kombinációjának következménye.

Az Ayurveda éppen azért mélységesen holisztikus, mert soha nem tekint egy szervet vagy szervcsoportot külön az emberi lény többi részétől, az egészet tekintve.

Az Ayurvéda nem kezeli a testrészeket elkülönítő módon, és nincs olyan nézete, amely szerint a testet elválasztják az elmétől és a lélektől. Az Ayurvéda mindig összetett és dinamikus egészként vizsgálja az embert, és az egész harmóniája tükröződik az alkotórészek jólétében.

Ha objektíven tekintünk a múltba, végigmegyünk az emberiség teljes ismert történelmén, akkor rájövünk, hogy az emberiség valójában már régóta részesült az élet kivételes ismereteiből. Az egész emberiség által kifejlesztett és kiterjesztett technológia és ipar ma már fejlett szintet ért el, de az emberi test felépítése, valamint az emberi lény szubtilis szerkezete szinte ugyanaz, mint amilyen az embereknek évezredekkel ezelőtt volt, ugyanolyan betegségeknek és bajoknak vannak kitéve, mint ma, és az idő ellenére ugyanazokkal a csodálatra méltó tulajdonságokkal vagy elítélendő hibákkal rendelkeznek, amelyekkel minden ember kisebb-nagyobb arányban ma is rendelkezik.

Ahogyan azt szinte minden hagyományos mű leírja, az Ayurvédának nyolc fő ága van (Asthanga-Ayurveda). 

Ezek az ágak a következők: 

  1. Kaya-Cikitsa általános orvostudomány, Shalya általános sebészet,
  2. Shalakya ág, amely a fül, az orr, a torok, a száj és a szem speciális betegségeinek kezelésével foglalkozik,
  3. Bhutavidya ayurvédikus pszichiátria,
  4. Kaumara ayurvédikus gyermekgyógyászat,
  5. Agada-tantra ayurvédikus toxikológia,
  6. Rasayana az ayurvédikus tudomány gyakorlati módszerei fiatalító és tonizáló hatású és
  7. Vajikarana az afrodiziákum hatású természetes anyagok ayurvédikus tudománya.