Vörös répa

A vörös cékla előnyei (Beta vulgaris)

Elena Tarnovschi

A cékla Dél-Európában őshonos. Az ókori asszírok és görögök táplálkozási tulajdonságai miatt használták. A különböző civilizációk különböző egészségügyi problémák, például láz, fejfájás, nehéz emésztés és alultápláltság kezelésére használták. A céklának több fajtája létezik, a fehéret elsősorban a cukoripar használja, a sárga és a piros a táplálkozási szempontból legérdekesebb és leggyógyítóbb fajta. A vörös cékla gazdag A-, C- és B-komplex vitaminokban, folsavban és olyan ásványi anyagokban, mint a magnézium, vas és foszfor. Tápanyagokban való gazdagsága azonnali energiát biztosít és élénkíti a szervezetet. Ehető levelei szintén gazdagok folsavban, béta-karotinban, kalciumban és vasban.
A vörös cékla az egyik legjobb zöldség az egészségünk érdekében, mivel számos érdekes tulajdonsággal rendelkezik, különösen a sportolók számára. Elkészítve vagy gyümölcslével fogyasztják. A leveleit is felhasználják. A vörös cékla különösen hasznos zöldség az ember számára, mert véd a rákos daganatok és a veleszületett rendellenességek ellen, segít csökkenteni a vérnyomást és fenntartani a vénák rugalmasságát, megállítja a szabad gyökök termelődését, szabályozza a májműködést, csökkenti a szérum koleszterinszintjét, hozzájárul a magzat egészséges növekedéséhez, sérülés esetén gyorsabbá teszi a véralvadást, erősíti az immunrendszert, küzd az oxidatív stresszel, fenntartja a szem egészségét.
A vörösrépagyökeret vérszegénység, láz, emésztési betegségek, emésztőszervek és nyirokerek ellen, fekélyek kezelésére használják. Inkább vízhajtóként, gyulladáscsökkentőként, fájdalomcsillapítóként, hashajtóként használják. Mivel antioxidáns és értágító hatású gyógynövény, amelyből különösen a gyökeret használják, a vörös cékla alkalmazható a magas vérnyomás elleni terápiában, vagy az állóképességi sportolóknál a teljesítmény növelésére gyógyszerként, lehetőleg gyümölcslé formájában fogyasztva. Karotinoidokat, betalint, luteint és zeaxantint, fenolos vegyületeket, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz. A céklából a leveleket is használják salátákban vagy különböző ételekben, továbbá a levelek szárát 10 cm-re vágva mártásokkal sütőben.
A cékla csökkenti a testmozgás közbeni oxigénfogyasztást, antioxidáns, daganatellenes (betalain), gyulladáscsökkentő (betalain hatás), vérnyomáscsökkentő és értágító hatású. Hasznos magas vérnyomásban, sportolóknál növeli a teljesítményt, különösen az állóképességet, küzd a rossz koleszterin ellen, megelőzi a rák bizonyos típusait (az antioxidáns hatású karotinoidok révén), különösen a bélrákot a fenolos vegyületek miatt. Egyes krémek összetevőjeként használják égési sérülések megelőzésére. Belsőleg fogyasztva karotinoidtartalma miatt segít barnítani a bőrt. Lutein-, zeaxantin- és béta-karotin-tartalma miatt jótékony hatással van a szem egészségére.
Az Egyesült Királyságban az Exeteri Egyetem által közzétett tanulmány kimutatta, hogy a céklalé mérsékelt fogyasztása 16%-tal növelheti a sportolók munkaidejét. A kutatók feltételezik, hogy a vörösrépalé fogyasztása a vörösrépa nitráttartalma miatt csökkenti az edzés közbeni oxigénfogyasztást. Így a sportoló számára sokkal hosszabb lesz az idő, mielőtt fáradtságot érez.
Az Exeteri Egyetem és az észak-írországi Queen's University Belfast kutatói vérnyomáscsökkentő hatást figyeltek meg embereknél egy órával 500 ml céklalé fogyasztása után. A vérnyomásra gyakorolt kedvező hatás a lé elfogyasztása után 3-4 órával tartott. A nitrát és annak nitrogén-oxiddá történő átalakulása értágító hatása révén kedvezően hat a magas vérnyomás ellen.
Egy másik, a Journal of Nutrition című folyóiratban 2012 decemberében közzétett ausztrál tanulmány kimutatta, hogy egy nagy pohár céklalé fogyasztása 4-5 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást egészséges férfiaknál. Az újdonság ebben az ausztrál tanulmányban az, hogy a céklalé fogyasztása lehetővé teszi - legalábbis a férfiak esetében - a vérnyomás csökkentését olyan egészséges embereknél, akik nem tartanak speciális diétát. A céklalének legalábbis megelőző hatása van a magas vérnyomás ellen.
A vörös cékla elfogyasztása gyümölcslé formájában néha vörös vagy enyhén vörös vizeletet okozhat, ezt a vörös céklában található bétaalinok, pigmentek okozzák. Ez azonban nem jelent egészségügyi kockázatot. Gyakorlati szempontból naponta kb. 250 ml vörös céklalevet lehet inni, lehetőleg egy kicsit almalével hígítva és kis adagokban fogyasztva, pl. kezdetben 50-100 ml-t), mivel a bélrendszer nehezen tolerálhatja, ezért szükséges egy alkalmazkodási időszak. A céklalé diéta különösen ajánlott az állóképességi sportolók, például a kerékpárosok számára. A vörös cékla tápanyagokban való gazdagsága miatt ez a zöldség többek között a rák, a születési rendellenességek ellen és a szív- és érrendszer védelmezője.
Egy vizsgálatban, amelyben a vörösrépalevet és más gyümölcsöket és zöldségeket hasonlítottak össze a kémiai rákkeltő anyagokkal szemben, a vörösrépalé gyakorlatilag mindig a lista élén állt a rákkeltő mutációk megelőzésében. A cékla a hagyományos orosz konyhában a híres borscs fő eledele. A vörös cékla gazdag tápanyagtartalma hozzájárul a rák és a születési rendellenességek elleni erőteljes védőhatásához.
Az 1950-es évek óta, egy magyar orvos, Dr. Ferenczi Sándor munkája nyomán a céklalevet rák kezelésére használják. A magyar orvos kizárólag céklalével kezelte rákos betegeit, és kiváló eredményeket ért el. Azt is megállapította, hogy ha a kezelést idő előtt abbahagyják, a rák kiújul. Ajánlása szerint naponta 0,5-1 liter céklalevet kell fogyasztani több hónapon keresztül.
Egyes tudósok szerint a bétacianin, egy összetett anyag, amely a vörös cékla élénkpiros színét adja, erős daganatellenes szer. Úgy tűnik, hogy a vörös cékla pigmentjei rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.
A vörös cékla gazdag nitrátban, egy olyan vegyületben, amely a szervezetben nitrogén-oxiddá alakul át, amely képes ellazítani a vérnyomást. Egy nemrégiben végzett vizsgálatban a 120 ml vörös céklalevet fogyasztó betegek vérnyomása kevesebb mint négy óra alatt 10 százalékponttal csökkent.
Raymond Dextreit természetgyógyász szerint a cékla rendkívül tápláló és magas energiabevitelt biztosít. Magnéziumban, foszforban és B-vitamincsoportban gazdag, regenerálja az idegek rostos anyagát, és nyugtató hatással van az idegrendszerre. Rubídiumot tartalmaz, egy radioaktív elemet, amely aktívan részt vesz az emésztésben, ami indokolja a vérszegénység és a demineralizáció megszüntetését. Neuritis és polyneuritis, kachexia, cukorbetegség, rák és tuberkulózis esetén ajánlott. Erre a célra cékla fogyasztása ajánlott, napi egy pohár gyümölcslé.
Kutatások azt is kimutatták, hogy a cékla erősíti az immunrendszert és méregtelenítő tulajdonságokkal rendelkezik. Segít a fejfájás és egyes bőrproblémák enyhítésében is. Egyes szerzők úgy vélik, hogy magas cukortartalma, köztük a szacharóz miatt mértékkel kell fogyasztani. Ma már azonban tudjuk, hogy a vörösrépa glikémiás terhelése alacsony.
A friss vörös cékla 100 grammonként csak 40 kalóriát tartalmaz. Lúgos táplálék, könnyen emészthető, élénkítő és remineralizáló hatású. Ez a zöldség szabályozza a májműködést, magas rosttartalmának köszönhetően elősegíti a bélmozgást, és fokozza az általános anyagcserét. Más néven "vörös sárgarépának" is nevezik. Svájcban a vörös cékla a fejfájás, a fogfájás, a bőr- és menstruációs problémák gyógyítására szolgál.
A cékla salátaként vagy gyümölcslében fogyasztható, közvetlenül étkezés előtt fogyasztva. Ez a lé energiaforrás, amely serkenti a májsejtek működését és védi az epeutakat. A cékla erősen lúgos kémhatású, ezért hatékony az elsavasodás kezelésében, és segíthet a székrekedés enyhítésében. A céklalé és a sárgarépalé kombinálva kiváló köszvény kezelésére, vese- és epehólyagproblémákra.
A vörös cékla jótékony hatással van a májra és a vesére. A vörös céklában a vörös cékla vörös pigmentjei, a flavonoidok. A flavonoidok enyhítik az érgörcsöket. A vörös cékla növeli a hajszálerek ellenállását, normalizálja a vérnyomást, serkenti a vörösvértestek képződését. Ezért a vörös cékla értékes és hasznos zöldségként. A vörös cékla gyökere cukrokat, szerves savakat, almasavat, citromsavat, valamint fehérjét, karotint, pektint, B1-, B2-, C- és PP-vitamint, nyomelemeket, káliumot, vasat és magnéziumot tartalmaz.
A vörös cékla jódot tartalmaz, így széles körben használják a pajzsmirigy betegségek megelőzésére és kezelésére pajzs formájában. A vörös cékla kedvezően hat a májra és a vesékre, serkenti a gyomor-bél traktust. Cukorbetegeknél a vörös céklát magas cinktartalma miatt értékelik, amely növeli az inzulin hatásidejét. Ez a szempont javítja a memóriát is, használják az idegbaj, az álmatlanság, az érelmeszesedés, a vérszegénység és a magas vérnyomás kezelésére, megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól és a nehézfémektől. A céklát a megelőzés érdekében hetente legalább kétszer kell fogyasztani. A maximális terápiás hatás eléréséhez folyamatos léfogyasztás szükséges, három-négy héten keresztül napi 200 g naponta 10-15 perccel étkezés előtt.
Krónikus székrekedés, emésztési, máj- és epeúti problémák esetén 100-150 gramm vörös cékla ajánlott. Hatását méz hozzáadásával erősítjük. A céklalevet székrekedés esetén beöntésekkel használják. A tibeti gyógyászatban a friss céklalé gyógyítja a torokfájást. Reszeljük le a vörös céklát, facsarjunk ki egy pohár levet, adjunk hozzá 1 teáskanál oṭet és 1 evőkanál lime-os mézet. Ezzel az oldattal öblítse át a torkát naponta 6-szor, és igyon egy kortyot. Az orosz népi gyógyászatban a nyers céklalevet használják, mert kezeli a krónikus mandulagyulladást. A szakemberek szerint a cékla képes gyógyítani a tüdőgyulladást, mellhártyagyulladást.