A JÓTÉKONY TAVASZI KÚRA
Dr. Irina Băluțel, családorvos,
Apifitoterápiás kompetencia, ayurvéda gyakorló
A tavasz az energetikai megújulás, a gyermekkor és az öröm, az élet szeretetének évszaka, amely mélyreható átalakulásokat jelez az egész természetben, a megújuló növényzettől kezdve az emberi testig és pszichéig.
Most minden felébred az életre, és hajlamos a felszínre jönni, hogy élvezze a természet bőségét, amely a tavasz intenzív és mélyreható, jótékony finom energiáin keresztül nyilvánul meg.
A napsugarak és a pezsgő energiák hatására a testünkben feleslegesen felhalmozódott anyagok fokozatosan fluidizálódni kezdenek, és kiürülnek a testünkből. Különösen ebben az időszakban kedveznek a tisztulási folyamatoknak a testben, az elmében és a lélekben. Ezért most van itt az ideje, hogy az ember megnyíljon ezeknek a megtisztulásra és újjászületésre való "hívó szavaknak", hogy ráébredjen a valóságra, hogy kilépjen az álomból és az elzsibbadásból (ennek a szakasznak anyagi és társadalmi, valamint spirituális jelentősége is van). Nem véletlen, hogy ezek az időszakok átfednek bizonyos keresztény ünnepekkel, és megfelelnek a húsvéti böjtnek. Az embernek tehát a lehető legharmonikusabban kell beilleszkednie a természet misztikus ciklusaiba, és így felfedeznie, hogy a természet mindig biztosítja számára az összes erőforrást, amire szüksége van ahhoz, hogy nagyon egészséges életet éljen. Mert különösen most a makacs ellenállás és az ellenállás analóg módon olyan, mintha egy jótékony áramlat ellen úsznánk.
A kívülről végbemenő átalakulások mind arra készítik elő a testet, hogy levetkőzhesse a tél nehéz terheit, hogy szabadon lélegezhessen, hogy akadályok nélkül szívja magába az új és regeneráló anyagokat, amelyeket az új év hoz. Ebben az időszakban támogatnak és bátorítanak bennünket, hogy engedjük el mindazt, ami régi, ami már nem hasznos, és adjunk életet valami újnak.
Miért van szükség a tavaszi nagytakarításra?
Az emberi civilizáció története során a böjtnek nemcsak a fizikai testre, hanem a pszichére, a lélekre, sőt a szellemre is gyógyító értékeket tulajdonítottak, mivel az egész lény átalakításának egyik módja, és a legtöbb vallás központi eleme: kereszténység, hinduizmus, buddhizmus, judaizmus, iszlám stb.
Az ősi bölcsességi szövegekben az áll, hogy a böjt gyakorlása megtanít bennünket a lény általános önuralmára, kezdve az ízlelés (sóvárgás) és az éhség ellenőrzésével és nevelésével. Ha megtanulunk tartózkodni a nem hasznos ízlelési kísértésektől, megtanulunk tartózkodni a negatív érzésektől, gondolatoktól és hajlamoktól is. Így visszanyerjük és megőrizzük tisztaságunkat és szabadságunkat.
A téli étrend gyakran magas állati zsírokat és fehérjéket tartalmaz, amelyeket túlzott mennyiségben fogyasztunk. A téli étrendben kevés a friss gyümölcs és zöldség, valamint a zöldségfélék mennyisége is. Ezeknek a szervezet számára nehéz ételeknek az emésztése során sok "mérgező hulladék" keletkezik és halmozódik fel. minél hamarabb segítünk a szervezetnek megszabadulni ettől a hulladéktól, annál hamarabb nyerjük vissza energiánkat, anélkül, hogy kellemetlen fáradtságos időszakokat élnénk át, és anélkül, hogy "tavaszi betegséget" tapasztalnánk.
Ahhoz, hogy a szervezetünk a szükséges energiával és erővel rendelkezzen, és megszabaduljon ezektől a méreganyagoktól, feltétlenül szükséges, hogy segítsünk neki egy étkezési szünetet tartani (vagy teljes, csak vízzel történő böjtöléssel, vagy részleges - a hús, konzervek vagy állati termékek fogyasztásának mellőzésével) egy olyan időtartamra, amely a méregterhelés mértékével és a vitalitásunkkal korrelál.
A böjt fő hatásai a teljes emésztőrendszer pihentetése, az anyagcsere és a belső cserefolyamatok elősegítése, az anyagcsere-hulladékok eltávolítása és az egész lény megtisztítása. A legújabb tudományos kutatások azt mutatják, hogy minden böjtkúra erős antioxidáns hatással rendelkezik.
Kezdetben a legjobb, ha néhány hétig heti 1-2 napos kúrával kezdünk (különösen a gyenge és vérszegény emberek esetében), majd fokozatosan áttérünk a hosszabb, 10-14-21 (vagy akár 49) napos kúrákra, amikor jó az életerő és a szervezet mélyreható tisztulása kívánatos.
E kúrák során a szervezetet "élő enzimtámogatással", friss növényekből vagy friss növényi élelmiszerekből származó vitaminokkal és ásványi anyagokkal is el kell látni.
A legalább 60-70% élő (nem hőkezelt vagy kémiailag feldolgozott), friss gyümölcsökön és zöldségeken, gyógynövényleveken, nyers salátákon és gyógynövényeken alapuló étrend kiváló "friss levegőt" jelent testünk sejtjei számára. Ezután, ha akarjuk, fokozatosan áttérhetünk az 100% élő étrendre. A tavaszi kúra során fontos, hogy ne együnk húst.
A tavaszi gyógyítás során használt növények:
Hazánk rendkívül változatos, táplálék-gyógyászati hatású növényekből él, amelyekkel az anyatermészet nagylelkűen ellát bennünket. Íme néhány ilyen növény:
1. Pitypang (Taraxacum officinalis)
Rendkívüli méregtelenítő hatással rendelkezik. Ez azért van, mert most, kora tavasszal a pitypang leveleiben és szárában olyan anyagokat tartalmaz, amelyek keserű, enzimek és fitohormonok, amelyek csodát tesznek a "fáradt máj" és a toxinokkal terhelt. Terápiás hatása az egész növényből (gyökér, friss szár, friss virág és levelek) származik. Javallatok: hiperacid gyomorhurut, epeúti diszkinézia, epekő, májzsugorodás, májgyulladás, májzsugor, elhízás, érelmeszesedés, cukorbetegség, köszvény, bőrbetegségek, kiütések, bőrön kívüli, nyirokcsomó- és mellgyulladások.
A pitypanglevél saláta citromlével és olívaolajjal segít a szervezetnek legyőzni a tavaszi fáradtságot és legyőzni a hideg évszak alatt szerzett tehetetlenséget.
A pitypanglevél saláta citromlével és olívaolajjal segít a szervezetnek leküzdeni a tavaszi fáradtságot és legyőzni a hideg évszakban szerzett tehetetlenséget.
Pitypangszár kúra - 14 napig naponta 6 friss pitypangszárat kell fogyasztani. Ehhez a kúrához még a virágzás előtt szedje le a szárakat.
2. Csalán (Urtica dioica)
A csalánlevelek tavasszal, közvetlenül a tavasz után, március-áprilisban fejtik ki legnagyobb terápiás hatásukat. Ez a növény tisztító és fiatalító, revitalizáló és remineralizáló tulajdonságairól híres. A friss csalánlevélben található szekretin serkenti a gyomorszekréciót, növeli az emésztőerőt és elősegíti a növényi tápanyagok jobb felszívódását. A csalán fontos forrása a természetes vitaminoknak (B, E, C, K) és ásványi anyagoknak (vas, kén, szilícium, mangán). Mivel rendkívül gazdag klorofillban, a csalánlé kiváló vértisztító. Semlegesíti a szabad gyököket, serkenti a vérképzési folyamatokat (vörösvértestek termelődése), serkenti a vér egyéb összetevőinek (fehérvérsejtek, vérlemezkék) termelődését.
Javallatok: aszténia, kifejezett gyengeség, vérszegénység, poszt-hemorrhagiás szindróma, reumás láz, ízületi gyulladás,
A csalánlé a következőképpen készül: tegyünk egy maréknyi, nem túl apróra vágott csalánlevelet egy elektromos turmixgépbe, majd adjunk hozzá háromnegyed pohár vizet. Turmixoljuk 2-3 percig, majd hagyjuk állni további 15 percig, majd szűrjük át egy teaszűrőn vagy gézen. Az eredmény körülbelül egy pohár mélyzöld színű lé, amelyet reggel éhgyomorra, egy adagban kell meginni. Intenzívebb vértisztító kúrákhoz igyon naponta 2 pohár csalánlevet: reggel és este.
3. Csali (Allinum ursinum)
A fűszernövény ízében a fokhagymához hasonlít, és a gasztronómiában fűszerként is használják.
Allyl-szulfidot, A- és C-vitamint, karotinoidokat, éterikus olajat, ásványi sókat (kalcium, vas, foszfor, réz, nátrium) tartalmaz.
A Leurda köptető, cicatrizáns, depuratív, antiszeptikus, baktériumölő, vérnyomáscsökkentő, antiscrephrotikus, féreghajtó tulajdonságokkal rendelkezik.
Németországban és Ausztriában végzett vizsgálatok kimutatták e növény kivételes hatását a vérben lévő szabad gyökök megsemmisítésében, a vérrögök (trombusok) kialakulásának megakadályozásában és az erek rugalmasságának fenntartásában. Jó erősítő a szívizomzatra, és a szív- és érrendszeri betegségek egyik legjobb gyógynövényének tartják, mivel erős érrendszeri gyulladáscsökkentő, vérhígító és vérlemezke-összehúzódásgátló hatással rendelkezik. A vörösfenyőnek erős salaktalanító hatása van, különösen a húgysav kiürítésén keresztül, amit erős antitoxikus hatás egészít ki - nikotinmérgezésben használják.
Egészséges emberek számára javallott a szervezet egészségének megőrzése érdekében, különösen magas vérnyomásban, érelmeszesedésben és ischaemiás szívbetegségben, magas koleszterinértékekkel járó vénagyulladásban, tromboflebitiszben és érrendszeri trombózisban, epeúti elégtelenségben, felső légúti betegségekben, álmatlanságban, szédülésben, depresszióban, köszvényben, szívbetegségekben, gyomor-bélrendszeri betegségekben, vérhasban, bélparazitákban, tüdőbetegségekben, influenzában szenvedők számára.
Ajánlatos legalább 10 napig tartó diétát tartani ezzel a gyógynövénnyel, salátákhoz adva, valamint levesek és turmixok kiegészítéseként.
4. Zöld búza kúra
A búzabogyókból nyert lé erőteljes tisztító hatással van az egész emésztőrendszerre. Ezenkívül helyreállító hatású, elősegíti a sérült hámnyálkahártya regenerálódását gyomor-bélrendszeri rendellenességek esetén, csillapítja a fájdalmat, gyógyítja az elváltozásokat és normalizálja az emésztési folyamatokat. A gyümölcslevet gyümölcscentrifugával nyerik. Szedése 10-21 napos kúrákban történik, ez idő alatt naponta háromszor egy negyed pohár (50 ml) főétkezések előtt.
A zöld búzafű tartalmaz:
20 aminosav;
Több száz értékes enzim, amely más élelmiszerekben nem található meg;
a 102 meglévő ásványi anyagból 90;
Vitaminok és más fontos tápanyagok.
Hatás:
Lúgosító, energetizáló és revitalizáló hatású;
Serkenti a vérképződést (növeli a vörösvértestek számát), erősíti az immunrendszert.
Megakadályozza a rákos sejtek megjelenését, enyhíti a kemo- és sugárterápia káros hatásait. Felgyorsítja a betegség vagy műtét utáni regenerációs folyamatot.
Vértisztító - eltávolítja a méreganyagokat a vérből;
Serkenti a szervezet anyagcseréjét és enzimrendszerét, megszünteti az anyagcsere-acidózist;
Serkenti a pajzsmirigy működését.
Hatékony a gyomorfekély, a fekélyes vastagbélgyulladás, a székrekedés és a hasmenés, valamint a gyomor-bélrendszer egyéb problémáinak kezelésében;
Erőteljes májméregtelenítő;
Semlegesíti a szabad gyököket (a zöld búzafűben található enzimek és aminosavak megvédhetnek minket a rákkeltő anyagoktól);
Ez egy szépítő és fiatalító kezelés, amely lassítja az öregedési folyamatot.
Növeli a termékenységet és fiatalon tartja a szervezetet.
5. Spenót (Spinacea oleracea)
Az egyik legtáplálóbb növény, és különösen ajánlott a gyermekek számára - segíti a növekedésüket. Időseknek és lábadozóknak is ajánlott. Gazdag vas- és vitamintartalma (B1, B2, B3, C) fontos antianaemiás és regeneráló tulajdonságokkal ruházza fel. Tisztító hatása miatt a spenót krónikus bőrbetegségeknél javallott. Óvintézkedések köszvényben és reumás lázban szenvedő betegek számára.
6. Torma (Armoracia rusticana)
Különösen hatékony a légúti fertőzések elleni küzdelemben. akut és krónikus, mandulagyulladás, influenza, hörghurut, hörgőgyulladás, arcüreggyulladás, tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás stb., amelyek tavasz elején súlyosbodnak, amikor a szervezet rendkívül érzékeny a különböző fertőzésekre.
A nyers levelek kellemes ízt adnak az ételnek, és serkentik az emésztési folyamatot is.
A belsőleg alkalmazott torma gyökér kiváló antibiotikum, serkenti a szervezet természetes védekezőképességét a légúti fertőzésekkel szemben, segít eltávolítani a hörgőkből és a tüdőből származó kóros váladékot.
A kúra elkészítése: A finomra reszelt tormagyökeret jól összekeverjük a méz 1/3 részével, és légmentesen lefedett üvegben hagyjuk ázni, amelyet 3-4 napig fénytől védett, hűvös helyen tartunk. Ezen idő letelte után kezdjük el szedni a készítményt, amelyből naponta négyszer 1-2 teáskanálnyit vegyünk be. Egy kúra 20-40 napig tart, és az év folyamán annyiszor ismételhető, ahányszor csak szükséges.
7. Retek (Raphanus sativus)
Ezeket a zöldségeket nagyra értékelik gazdag A- és C-vitamin-, folsav- és káliumtartalmuk miatt, de B6-vitamin-, riboflavin-, magnézium-, réz-, jód-, kálium-, cink-, vas- és kalciumtartalmuk miatt is. A holdretek sok antioxidánst is tartalmaz, és a benne lévő vitaminok miatt ideális a tavaszi fáradtság idején fogyasztani. Emellett jó méregtelenítő és immunerősítő is.
Emellett a holdretek napi fogyasztása javítja az emésztést, megszünteti a hasi puffadást. A reteklé a bélparaziták ellen is használható.
Mivel fontos forrása a szőlőnek. C-nek köszönhetően ajánlott a gutturalis, influenzás és egyéb légúti fertőzésekben szenvedőknek. Jótékonyan hat a hörgőasztma kezelésében is, különösen gyermekeknél. A reteklé mézzel keverve küzd a hörgőtágulati fertőzések és a köhögés ellen.
A holdretek rendszeres fogyasztása emellett a májra is zsíroldó hatású, megakadályozza az epekő és a vesekő kialakulását, sőt, még kövesedésgátló hatása is van. A húgyúti fertőzések ellenszere a naponta kétszer egy héten át fogyasztott reteklé. A májgyulladásban szenvedőknek azt tanácsolják, hogy három héten át naponta egy csokor retket fogyasszanak étvágygerjesztőként.
Óvintézkedések: - A retek tisztítókúrához fontos, hogy a retket természetes körülmények között, vegyszerek hozzáadása nélkül termesztették.
A gyomorhurutban, fekélyben szenvedők ne fogyasszanak retket éhgyomorra, hanem csak más ételekkel együtt, mérsékelt mennyiségben.
8. Farkaskutya (Atriplex hortensis)
A lobélia leveleit a tavaszi kúra során levesek és saláták készítéséhez használják. A legalább egy héten át tartó napi használat különösen hasznos a légutak, az emésztőrendszer és a bőr gyulladásos megbetegedéseiben szenvedők számára. A lobélia levelei C-vitaminban gazdagok.
Egyéb ajánlások a gyógyulási időszakra vonatkozóan:
Ne várd passzívan, hogy a lényed teljes regenerálódása csak az étkezésen keresztül, megfelelő fizikai aktivitás hiányában következzen be. Törekedjen arra, hogy a legegyszerűbb módon találja meg lelkesedését és örömét az életben: úgy, hogy minél gyakrabban a természetben van, mélyeket lélegzik, csodálja az első megjelenő virágok és rügyek szépségét, hagyja, hogy átjárják a természet nyugtató hangjai;
Nagyon fontos megjegyezni, hogy az "ételtől való böjtöt" a "bűntől való böjt" egészíti ki, amelyet ima, jó cselekedetek és pozitív hozzáállás kísér. A test bármilyen megtisztulását vagy böjtölését az önmagunkkal és másokkal való megbékélés harmonikus állapotában kell végezni. A böjt tehát a lélek ápolásának és tökéletesítésének egyik eszköze, és elválaszthatatlan más erényektől, mint például a jóakarat, a megbocsátás, az együttérzés, a szellemi tisztaság és az önbizalom.
Igyon naponta akár 2-3 liter tiszta vizet (lehetőség szerint lehetőleg forrásvizet);
Kerülje a sült, konzerv ételeket, alkoholos és szénsavas italokat, húsokat.
A koplalás után a normális étkezéshez való visszatérés fokozatosan történik.
A tisztítókúrák előnyei:
A bélműködés aktiválása és a perisztaltika szabályozása,
Ösztönözze a méregtelenítési folyamatokat;
Javítja az emésztési folyamat egészét;
Számos betegség (szív- és érrendszeri, anyagcsere-, bőrgyógyászati és rákos megbetegedések) kockázati tényezőinek csökkenése.
A gyomor-bélnyálkahártya gyulladásának csökkentése;
A légzés javítása (a légzésmozgásokat befolyásoló intraabdominális nyomás csökkentésével), különösen a légzés amplitúdójának javítása és a tüdő vitális kapacitásának növelése;
Az epehólyag, a máj és a hasnyálmirigy, a faggyú- és verejtékmirigyek hatékony elvezetésének biztosítása;
Fokozott immunitás és testtónus.