SZERVI VÁLASZOK A ZAVARÓ ÉRZELMEKRE
Cardio válasz érrendszeri
A dühroham alatt a véralvadási idő nagymértékben lecsökken. Neheztelés, megbánás vagy harag esetén a pulzus, a vérnyomás és a szívműködés megnő.
A szorongás növeli a pulzusszámot, az oxigénfogyasztást és a szívteljesítményt, de csökkenti a perifériás ellenállást. Szívbetegeknél a szorongás és a neheztelés változásokat okoz az elektrokardiogramban.
A testi funkciókra gyakorolt érzelmi hatások nem csak emberiek. A kenyai páviánoknál érzelmi stressz hatására szív- és érrendszeri betegség hiányában szívinfarktus lép fel, amikor csapdába esnek. Ebben a helyzetben a szívinfarktus funkcionális alapon következik be, valószínűleg a szívkoszorúér düh okozta görcsös görcse miatt.
Az érzelmi tényezők, például a félelem által kiváltott pszichogén ájulások túlzott
Gasztro- válasz bélrendszeri
A gasztro-
Az emberi vastagbél fisztulával és kolosztómiával, valamint a gyomornyálkahártya gasztrotómiával történő közvetlen megfigyelése azt mutatta, hogy a félelem, a szorongás és a fájdalom a nyálkahártya fokozott perisztaltikájához, vörösödéséhez és duzzanatához vezet, míg a depresszió csökkent motilitást és a nyálkahártya sápadtságát okozza.
Pszichés tünetek
Nem biztos, hogy a pszichoszomatikus rendellenességekből eredő funkcionális zavarok, mint például a hiperklórhidria, okozhatnak-e peptikus fekélyt. A peptikus fekély a vagus- és a splachialis ideg átvágása után is előfordulhat, így valószínűbb, hogy az érzelmi ingerek csak hajlamosító tényezők, és nem a kiváltó ok.
Bőrreakció
A bőr fontos szerepet játszik a testhőmérséklet izzadással történő szabályozásában, és funkcióit a vegetatív idegrendszer irányítja. A vazokonstrikció, az értágulat, a pilomotoros aktivitás és az izzadás a bőr négy gyakori fiziológiai folyamata, és ezeket nagyrészt a vegetatív idegrendszer irányítja.
A termikus izzadás különbözik az érzelmi izzadástól. A termikus izzadás inkább a homlokon, a nyakon, valamint a törzs elülső és hátsó részén jelentkezik, és a hipotalamuszban található hőközpont irányítja.
Az érzelmi izzadás a tenyéren, a talpon és a hónaljban nyilvánvalóbb. A hideg érzelmi izzadásban szenvedő betegeknél a tenyér izzadása sem jelentkezik, ha hőhatásnak vannak kitéve, bár a test más felületei izzadással reagálnak a hőre.
A viszketés lehet tisztán pszichogén, független a konkrét izgalomtól. A viszketést kiválthatja egy érzelmi élmény, és ez kimutatható az intradermális hisztaminszint mérésével az érzelmi stressz előtt és után.
A szimpatikus idegrendszer fokozott tónusa a feszült betegeknél a bőrben lévő erek érszűkületében tükröződik. A szorongó betegek nyugtatása a túlzott szimpatikus idegi aktivitás csökkenését eredményezi, és helyreállítja a normális bőrkeringést.
Légzőszervi válaszok
Az érzelmek légzésfunkcióra gyakorolt hatását olyan kifejezésekkel fejezik ki, mint a "mi s-
A paraszimpatikus idegek összehúzó hatást gyakorolnak a légutak simaizmaira, míg a szimpatikus idegek lazító hatásúak. Ha a tüdő paraszimpatikus ingerlése túlzott, túlstimuláció lép fel.
Az érzelmi tényezők hatását a paraszimpatikus idegrendszer közvetíti, és az acetilkolin, akárcsak a hisztamin, képes az asztmához hasonlóan minden tünetet és szöveti elváltozást előidézni. Az orrnyálkahártyára is hatással lehet. Így a túlzott
A paraszimpatikus hatásokat leginkább a megalázottság és a sértettség érzései váltják ki. A fokozott paraszimpatikus aktivitást eredményező tényezők serkentik a vazomotoros náthát vagy a hörgőasztmát.
Bár a szénanáthát az allergiás rendellenességek prototípusának tekintik, az érzelmi tényezők sok esetben serkentő szerepet játszanak, és a legtöbb évelő náthás betegnél az érzelmi tényezők fontos szerepet játszanak. S-
Az allergiás reakciókat tehát mind klinikailag, mind kísérletileg erősítik az érzelmi stresszhatások. A légúti fertőzések hatására a nyálkahártya sejtjei túl-
Az asztma tipikusan több okból eredő betegség, amelyben a fertőzés, az allergia és az érzelmi tényezők is fontos szerepet játszanak. A fertőzés a betegség legfontosabb kiváltó oka, és a betegségek több mint 50%-éért felelős.
Az allergiák felelősek a betegségek 25%-ért, az érzelmi tényezők pedig a többi 25%-ért.
Fontos felismerni, hogy az asztma fő kiváltó oka nem a betegség lefolyásának meghatározó etiológiai tényezője. Így egy gyermeknél, akinél egy fertőzés következtében alakul ki asztma, később érzelmi stressz hatására asztmás rohamok jelentkezhetnek.
Következtetés
Fontos még egyszer hangsúlyozni, hogy a legtöbb pszichoszomatikus betegségben kevés etiológiai tényező van, és az érzelmi komponens hozzájárulása jelentős jelentőséggel bír.