Testsúly

TESTSÚLY ÉS ÉLETTARTAM


Brit kutatók nemrég meglepő tényt találtak az emberi testsúly és a hosszú élet közötti kapcsolatról. A brit kutatók megállapították, hogy a hosszú emberi élet leginkább az enyhén túlsúlyos embereknek van fenntartva, és valamivel kevesebb azoknak, akiknek a testsúlyát a jelenlegi optimális szabványok szerint számítják ki. S-megfigyelték, hogy a statisztikák szerint az enyhén túlsúlyos emberek túlélési aránya akár 6%-vel magasabb, mint azoké, akiknek a súlya olyan-úgynevezett normális vagy "optimális".

Az első pillantásra meglepő jelenség okait vizsgálva brit kutatók két olyan szempontot fedeztek fel, amelyek magyarázatot adhatnak az enyhe túlsúly hosszú életre gyakorolt előnyeire.

Az első ok az, hogy a normál testsúlynál valamivel nehezebbek nagyobb vitalitással is rendelkeznek. A megnövekedett vitalitást csak addig határozza meg az enyhe súlytöbblet, amíg az illető lény nem lépi túl a túlsúly bizonyos küszöbét, és így nem kerül szembe azokkal a hátrányokkal, amelyekkel általában a túlsúlyosa túlzott testtömeg hozza őket. Így a kutatók azt találták, hogy az ilyen, a normát kis mértékben meghaladó testtömegű egyének sikeresen megbirkóznak az enyhe egyensúlyzavarokkal, amelyek orvoslásához általában még nagyobb figyelmet kell fordítani a környezeti tényezőkre vagy az egészséges életmódra. Ezt az első következtetést kiegészítjük azzal a megfigyeléssel, hogy az Ayurveda évezredes tudománya által szolgáltatott hagyományos adatok szerint a vitalitás jelenleg akár abizonyos mértékig, a létfontosságú tényezők (dosha) esetleges enyhe egyensúlyhiánya, amíg a dosha zavarának mértéke-a késztetések nem lépnek túl az első fázison, a felhalmozódás (sancaya) fázisán, amelyet az Ayurveda visszafordítható állapotként ír le.

Egy másik ok, amiért a hosszú élettartam szempontjából előnyös egy kis plusz testsúly, hogy betegség esetén a szervezetnek több erőforrása és természetes tartaléka van a természetes regenerációhoz. Az Ayurvédában ismert, hogy betegség idején a szervezet egyéni életenergia-potenciálja (bala) hajlamos a megterhelésre, és így a betegség miatt jelentősen csökkenhet. Az életerő-potenciál (bala) a természetes gyógyulás folyamatában alapvető fontosságú, így az energiaforrásoknak a normál küszöbértékről való kimerülése ilyen körülmények között késleltetheti a természetes gyógyulást, még a normál testsúlyú emberek esetében is enyhe egyensúlyzavarok esetén. A normál testsúlyt kissé meghaladó testtömegűeknél azonban az életerő-potenciál lényegesen magasabb. Brit kutatók azt is megállapították, hogyValójában azok, akiknek a testsúlya kissé meghaladja a normál értékeket, elegendő életerő-tartalékkal rendelkeznek ahhoz, hogy az ilyen nehéz időszakokat is átvészeljék, felhasználva ezeket a plusz életerőforrásokat, amelyeket a kis túlsúly a természetes regenerálódásra és gyógyulásra biztosít számukra.

Ezért e figyelemre méltó megfigyelések alapján, amelyek megerősítenek néhány hagyományos ájurvédikus ajánlást, kijelenthetjük továbbá, hogy az ájurvédikus tanítások szerint az optimális emberi testsúly értékelését elsősorban a létfontosságú tartalékok bölcs felhasználásának szemszögéből kell elvégezni, és nem csak a testsúlynak egy bizonyos standardhoz viszonyított szigorú értékelésének korlátozott szemszögéből, amelyet kizárólag normál körülmények között történő méréssel számítanak ki. A brit kutatók e figyelemre méltó megfigyelése kiemeli a hagyományos ayurvédikus tanácsok és ajánlások gyakorlati értékét a "kis egészséges testsúlytöbbletre" vonatkozóan, amely különösen a kapha dosha harmonikus alkotmányos túlsúlyával rendelkező embereknél, vagy általánosabban azoknál található meg, akiknek természetes úton sikerül a testmagasság alapján számított értéknél valamivel magasabb testsúlyt elérni és fenntartani.