Menopauza

 

Hogyan kezeljük a menopauzát természetesen

 

A menopauza egy természetes biológiai folyamat, amely a nők életében 45-50 éves kor után következik be, és amelyet a havi menstruációs ciklusok 12 egymást követő hónapig tartó megszűnése határoz meg. A menopauza a petefészek működésének csökkenésével jár, a nő termékeny (reproduktív) időszakának végét jelzi, és átmenetet képez a nő érettségének és bölcsességének időszakába, ugyanakkor egybeeshet az öregedés jeleinek megjelenésével a szervezetben.

Ebben az időszakban a nők reproduktív működését egy nagyon termékeny időszak válthatja és kell is, hogy helyettesítse mentálisan és spirituálisan, és a gyógynövények, a természetes gyógymódok, a kiegyensúlyozott életmód segít neki abban, hogy a lehető legtermészetesebben vészelje át ezt az időszakot.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy minden nőnek más a menopauzája az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron szintjétől függően. Így találhatunk normális vagy alacsony ösztrogénszintű, illetve normális vagy alacsony progeszteronszintű klimaxos nőket, amelyekhez normális, magas vagy alacsony tesztoszteronszint társul.

Ezért a klimaxos nők kezelése a nő sajátos hormonális profiljától függ, és a hormonális profil beállításának módja csökkentheti a tüneteket és késleltetheti a klimaxos állapotokat és ezáltal az öregedési folyamatot.

Természetes menopauza kezelés

 

Dietoterápia

Az étrend kulcsszerepet játszik a klimaxos tünetek csökkentésében, és azt általános gyógynövényes kezeléssel kell kombinálni:

A hús, különösen a zsíros, telített zsírokban gazdag húsok kerülése megnehezíti a szervezet számára az ösztrogének anyagcseréjét;
A koffeintartalmú termékek (kávé, fekete tea) és szénsavas italok kerülése.
A fehér cukor és a finomított cukortartalmú termékek kerülése, amelyek korlátozzák a máj ösztrogéntermelő képességét és deregulálják az immunrendszert;
Kerülje a fehér lisztből készült termékeket, a sült vagy félkész vagy konzerv ételeket (amelyek gyakran nagy mennyiségű sót és élelmiszer-adalékanyagokat tartalmaznak);

Gyümölcsökben, zöldségekben, magvakban, teljes kiőrlésű gabonafélékben, teljes kiőrlésű tejben (de legfeljebb heti 1-2 alkalommal), friss gyümölcs- és zöldséglevekben, salátákban, hidegen sajtolt növényi olajokban (olíva, szezám, hidegen sajtolt napraforgó) gazdag lakto-vegetáriánus étrend ajánlott. A rendszeres vízfogyasztás, 2 liter/nap, nagyon jó méregtelenítő hatású, csökkenti az emésztési tüneteket és az ízületi fájdalmakat.

Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a magas fitoösztrogéntartalmú élelmiszerek (szója, tofu, lenmag) jelentősen csökkenthetik a klimaxos tüneteket azoknál a nőknél, akik következetesen fogyasztják őket, és csökkenthetik a különböző ösztrogénfüggő daganattípusok (mellrák, endometriumrák) kockázatát.

Fitoterápia

A nyugtató, nyugtató, nyugtató hatású, de hashajtó, karminatív, emésztést serkentő, fitoösztrogén hatású növények, a progeszteron kiválasztását szabályozó növények használata kiváló eredményeket ad a menopauzával kapcsolatos tünetek megelőzésében és kezelésében.

Tehát felhasználhatók: (Galium aparine), bazsalikom (Ocimum basilicum), vörös lóhere (Trifolium pratense), málna (Rubus idaeus), akác (Vitex agnus), rozmaring (Mellisa officinalis), akác (Robinia pseudacacia) , galagonya (Crataegus oxycantum), hárs (Tilia tomentosa), levendula (Lavanda officinalis), koriander (Coriandrum sativum), édeskömény (Foeniculum vulgare), ánizs (Pimpinella anisum), kiváló eredménnyel.
A gyógynövény alkalmazása vagy finom por formájában, amelyet 5-10 percig tartanak a nyelv alatt, majd vízzel lenyelik, vagy hideg macerátumként vagy tinktúraként. A gyógynövények beadásának módját és adagját a gyógynövényszakértővel való konzultációt követően határozzuk meg, mivel csak az érintett nő igényeihez igazított, személyre szabott kezelés adhatja a legjobb hosszú távú eredményeket.

Apiterápia

A méhpempő, a virágpor és a paszternák rendszeres fogyasztása a mézzel együtt, terápiás hatásuknak köszönhetően jelentősen csökkenti a klimaxos tüneteket.

Így az előzetes vizsgálatok azt mutatták, hogy a méhpempő jelentősen csökkentheti a hőhullámokat és növelheti a libidót.

A méhpempő fogyasztása segít szabályozni a menopauzában lévő nők hormonális egyensúlyát, csökkenti a hőhullámokat, az éjszakai izzadást és különösen a krónikus fáradtságot. Flavonoidokkal, miricetinnel, rutinnal, kvercetinnel segíti az immunrendszert a rák elleni küzdelemben, serkenti az anyagcserét, segít a zsírlerakódások csökkentésében és azok anyagcseréjében, növeli a fizikai és szellemi tónust.

A természetes méhméz enyhítheti a túlzott édességfogyasztás iránti túlzott vágyat, serkenti az emésztést és természetes energiát ad a szervezetnek.

Testmozgás

A nőknél a menopauza általános kezelésének szerves részét képezi, és gyors hatást fejt ki a kellemetlen tünetek enyhítésében, de a csontritkulás, a szív- és érrendszeri betegségek vagy egyes ráktípusok megelőzésében is. Ide tartoznak a dinamikus mozgásformák: futás, úszás.

Meditáció, jógagyakorlatok

Nagyon jó hatással van az általános egészség megőrzésére, de a menopauzális tünetek enyhítésére is: meditáció, jógapózok, tai chi stb.

 

Dr. Violeta Pîrvu

Családorvosi szakorvos

Apifitoterápia, ayurvéda kompetencia