Ayurvédikus táplálkozás 2. modul
Az alkalmazott ayurvédikus gyakorlati táplálkozással kapcsolatos képzési programot úgy tervezték, hogy az azonnal alkalmazható legyen, mivel a személyes táplálkozási paraméterekre és a résztvevők személyes étkezési szokásainak tudatosítására irányul, azzal a céllal, hogy az alkalmazott ayurvédikus táplálkozáson keresztül lehetőséget biztosítson bizonyos életmódbeli javulásra.
A modulban tárgyalt témák közül:
A tudatos élelmiszer-választás fontossága a jó egészség érdekében
Az élelmiszerek kiválasztásának fő célja az optimális egészség elérése és fenntartása. Ehhez nemcsak az élelmiszerek mennyiségére, hanem minőségére is figyelmet kell fordítani, felismerve az étrend közvetlen hatását az egészségünkre ("az vagyunk, amit megeszünk"). Fontos az alapvető élelmiszerek minőségének hiányából eredő tápanyaghiányok pótlása, valamint az élelmiszerforrás (állati vagy növényi) gondos megválasztása.
A makro- és mikrotápanyagok szerepének átfogó bemutatása a gyakorlati alkalmazott ayurvédikus táplálkozásban.
A makrotápanyagok - fehérjék, szénhidrátok és lipidek - elengedhetetlenek a szervezet optimális egészségéhez, mivel részt vesznek olyan létfontosságú folyamatokban, mint az anyagcsere, a növekedés és a szövetek helyreállítása. A mikrotápanyagok - vitaminok és ásványi anyagok - bár sokkal kisebb mennyiségben vannak jelen az élelmiszerekben, mint a makrotápanyagok, jelentősen hozzájárulnak a szervezet egyensúlyának és vitalitásának fenntartásához.
Táplálkozási egyensúly és hatása az egészségre
Különösen fontos az energiabevitel és a szervezet szükségletei közötti egyensúly fenntartása, amely olyan műveleteket foglal magában, mint az alapanyagcsere-ráta és a napi energiaszükséglet kiszámítása. Az emberi szervezetben az energiabevitel és az energiafogyasztás közötti dinamikus egyensúly fenntartásának egyik hatása a testsúly ideális paramétereken belül tartása.
Az ayurvédikus táplálkozás mindig figyelembe veszi az ayurvéda dosha-prakriti tipológiáját.
Az ájurvédikus szemszögből nézve, közvetlen oksági kapcsolat van az ember egészségi állapota és az adott ember dosháinak állapota között. Ezen összefüggések ismerete keretet teremt a személyre szabott étrendi és életmódbeli kiigazításokhoz, amelyek elengedhetetlenek a túláradó egészségi állapot eléréséhez. Az alkalmazott ayurvédikus táplálkozásnak ez a személyre szabott megközelítése minden egyes lény egyedi alkotmányos sajátosságaihoz igazodik.