Hogyan tápláljuk bőrünket egészségesen az ételek elkészítésekor?
Nina Marin, Ayurveda előadó, Kolozsvár -
Száraz bőr
Az ősrégi ayurvédikus hagyomány azt tanítja, hogy a fiatalság elmúlása és az öregség felé haladás után, függetlenül attól, hogy milyen konstitúciós típus jellemez minket, az egészség vagy betegség három alapvető tényezőjének egyike (dosha) nevezetesen vata-
Mindezen szempontok ismeretében rájövünk, hogy nem jó, hogy elhanyagoljuk testünk bőrének táplálását, mert mire észrevesszük a hatását, már késő lesz. De hogyan táplálhatjuk bőrünket egészséges és hatékony termékekkel?
Bőrünk táplálása azzal, amit eszünk
Kiindulhatunk abból az Ayurvédában jól ismert gondolatból, hogy csak azt kenjük a bőrre, amit meg tudunk enni, mert a bőrön keresztül tápláljuk magunkat, ahogy a szánkkal is tápláljuk magunkat.
Amikor elkészítjük a "szánknak való ételt", akkor
Gyógynövényes macerátum
A jó egészség megőrzéséhez például naponta legalább két liter vízre van szükségünk. Az ayurvédikus hagyományokból megtanultuk, hogy a vizet gyógyító hatású növényekben található tápanyagokkal lehet dúsítani, átitatva azt a következő tulajdonságokkal
Avokádó és citrom
És a példákat még hosszan lehetne sorolni, és olyan sokfélék lehetnek, mint amilyen kreatívak az ételreceptjeink. Amikor avokádó-citrom pasztát készítünk, az avokádó gyümölcsének meghámozása után a héjon maradó részével bekenhetjük az arcunkat és a nyakunkat. A citromlevet kenhetjük a kezünkre, egészen felfelé. Az avokádó gyümölcs egy részét, vagy akár az avokádó-citrom pasztát hajpakolásként a hajunkra is kenhetjük.
Aloe gél
Amikor aloe vera géllel készítünk egy italt a turmixgépben, az aloe vera levél levágása után használhatjuk a aloe és kivonjuk a gélt, a leveleken maradt gél maradékát az arcunkra kenhetjük, és így, miközben elkészítjük az ételt, a bőrünket is tápláljuk.
Gyümölcs és zöldség
Ugyanezt tehetjük akkor is, amikor gyümölcs- vagy zöldségsalátákat készítünk, és az arcunk, nyakunk és mellkasunk bőrét zöldség- vagy gyümölcsszeletekkel masszírozzuk. Gondoljunk csak bele, milyen jól fogjuk érezni magunkat, amikor megdörzsöljük az arcunkat, és érezzük az illatos gyümölcsök, például az eper, málna, szeder, őszibarack, körte, mangó, narancs, görögdinnye és sárgadinnye mámorító illatát. Vagy amikor a nyár hűsíti és megnyugtatja az arcunkat, ha az uborka vagy a cukkini levét a bőrünkre kenjük. És milyen jól érzi magát a bőrünk, ha egy illatos paradicsom levével tápláljuk. Azt fogjuk tapasztalni, hogy a szaglóérzék gyönyörén túl bőrünk táplált, hidratált, bársonyos, rugalmas és egészséges lesz.
Gabonavíz
Amikor meg akarjuk főzni a gabonaféléket, amikor leöblítjük őket, akkor a vizet, amivel...
Hidegen sajtolt olaj
A kókuszolaj, amely számos országban híres a bőrre és a hajra gyakorolt jótékony hatásáról, azonnal bekenhető az arcra, vagy a hajra kenhető, amikor olyan desszertet készítünk, amelyhez kókuszolajat adtunk. A hidegen sajtolt szezám-, napraforgó- vagy olívaolaj, amelyet gyakran használunk saláták és egyéb ételek készítésekor, nagyon gyorsan, sőt, sokkal gyorsabban felszívódik bőrünk és hajunk számára.
Ecet
Hasonlóképpen, az almából vagy más gyümölcsökből vagy gabonafélékből készült ecet, amely-
Rózsavíz
Ha a mandulatejet mézzel és rózsavízzel készítjük el, rózsavízzel gyönyörködtethetjük arcbőrünket, és hűsíthetjük és megnyugtathatjuk szemünket, ha a szemhéjra kenjük.
Ez csak néhány ötlet a bőr és a haj, sőt az egész test táplálására, amit az ételkészítés ideje alatt meg is teszünk. Mindenki képes lesz inspirálódni a megfelelő alapanyagok használatára, és nem fog megfeledkezni a használatukról, mert a mindennapi táplálkozás és ételkészítés hétköznapi aktusát összekapcsolja a test külső részének, a bőrnek az egyidejű táplálásával, amelyet az Ayurvédában a lény második védelmi vonalának tartanak.