MERELY - az "istenek nektárjától" a mézmérgezésig?
– mítosz és valóság (2)
Dr. Mirela Stranț, Kolozsvár,
apifitoterápiás kompetenciával rendelkező orvos,
Ayurveda előadó AMN-
A méz HMF-tartalmának összehasonlítása más élelmiszerekkel
Mint már tudjuk, a HMF nem természetes módon van jelen az élelmiszerekben, hanem hőkezeléssel és más tényezőkkel kombinálva képződik, és nincs rögzített HMF-koncentráció a különböző élelmiszerekben. A sütési hőmérséklet, a szacharóz lebomlásának mértéke, a redukáló cukrok koncentrációja, a cukor típusa (glükóz, fruktóz vagy egyéb), a vízaktivitás, egyéb élelmiszer-adalékanyagok, például HMF-tartalmú édesítőszerek, színezőanyagok, karamellizálás, tárolási idő és hőmérséklet, a tárolás típusa és a fémfeldolgozás hozzáadása nagyban eltér a különböző élelmiszerek között. Ezért a HMF-tartalom még az azonos típusú élelmiszerek között is eltérő.
A méz azonban a HMF-koncentráció tekintetében biztonságosabb élelmiszer, mint más feldolgozott élelmiszerek..
A 95 °C-on 90 percig, illetve 90 °C-on 75 percig feldolgozott virágméz és almaméz HMF-szintje 40 mg/kg alatt volt. A mézzel ellentétben más élelmiszerek viszonylag magasabb hőmérsékleten (sütés, pörkölés során) történő feldolgozása során hosszabb időre és különböző adalékanyagokra van szükség, amelyek alapvetően befolyásolják az élelmiszer HMF-tartalmát.
Például a 200 °C feletti hőmérsékleten sütött süteményekben drasztikusan, 10-100-szor több HMF halmozódik fel (167,4-1100,1 mg/kg), mint a 200 °C alatt sütött süteményekben (9,9-39,6 mg/kg).
S-
A HMF egészségügyi hatásai. Tanulmányok és következtetések.
Ha már ennyit foglalkoztunk a hidroxi-metil-szulfurál (röviden HMF) témával, nézzük meg a ránk gyakorolt hatását is. Számos tanulmányban s-
Például egereknél 900 vagy 1300 mg/kg egyszeri adagok szájon át történő beadása jelentős károsodást mutatott a DNS-
A HMF szulfoximetil (SMF) és klórmetil származékainak helyi alkalmazásakor az s-
A jelentések szerint a HMF nagy koncentrációban citotoxikus hatású, mivel a vegyület irritálja a nyálkahártyát, a bőrt, a szemet és a felső légutakat. Metabolitja, az SMF s-
Úgy tűnik azonban, hogy vannak pozitív egészségügyi hatásai. Egyes tanulmányok a HMF antioxidáns hatását mutatták ki a szabad gyökökkel szemben.
Egyes tanulmányok azt is mutatják, hogy a HMF védőhatást fejt ki a hidrogén-peroxid (H2O2) által károsított hepatocitákra. Más kutatások azt mutatják, hogy kis mennyiségben adagolva a HMF növelheti a túlélést hipobarikus hipoxiás körülmények között, és hatásos terápiás szer lehet az akut hegyi betegség, a magaslati agyi ödéma és a magaslati tüdőödéma ellen, jelentősen csökkentve a hipobarikus hipoxia által kiváltott véráteresztő képesség mértékét.
Amint láthatjuk, egyes tanulmányok eltérő, sőt ellentétes eredményekre jutottak. Az eredmények természetesen függnek a megközelítéstől (laboratóriumban végzett emberi vagy állati sejteken végzett vizsgálatok, állatokon és embereken végzett in vivo vizsgálatok), a szájon át, injekcióval, infúzióval vagy helyi alkalmazással történő beadástól, a kis, közepes, nagy vagy nagy dózisoktól, és nem utolsósorban egyetlen vegyület beadásától, amelyet a "kontextusból", azaz az ételből, amelyből származik.
A helyzet még összetettebbé válik, ha figyelembe vesszük a nagy mennyiségű HMF-nek kitett szervezet sajátosságait is. Számos vizsgálat kimutatta, hogy a különböző sejtek eltérően reagálnak a HMF által kiváltott citotoxicitásra. A sejtek HMF iránti érzékenysége az anyagcsere, a szerkezet és az enzimaktivitás receptorainak jelenlététől és expressziós szintjétől függ.
A preklinikai szinten nincs s-
Zaitzev és munkatársai a HMF napi 132 mg/nap biztonságos dózisát állapították meg 40-szeres biztonsági tartalékkal. Fontos, hogy emberekben mind a HMF, mind a metabolitjai 48 órán belül, 240 mg/nap szájon át történő beadása után (ami jóval magasabb a biztonságos dózisnál) teljesen kiválasztódnak a vizelettel.
Következtetés
A HMF a feldolgozott élelmiszerek összetevőjeként káros és jótékony hatással van az emberi és a méhek egészségére. A HMF néhány hatása az emberi egészségre, valamint rákkeltő és rákellenes hatása.
Mindezeken túl, egyéni szinten, használnunk kell a józan eszünket, de nem szabad elhanyagolnunk azokat az információkat, amelyek rendkívül hasznosak lehetnek. A hőkezelt méz biztosan nem a legjobb választás, ha ki akarjuk használni az összes kivételes terápiás tulajdonságát, amelyek közül néhányat már említettem.
Ha gyógyító vagy regeneráló hatást keresünk, akkor nyers, melegítetlen mézet használunk, amelyet nem vetünk alá hőkezelésnek. Ha például megfázás vagy köhögés esetén gyógyteát iszunk, inkább hagyjuk kihűlni a teát, mielőtt mézet adnánk hozzá. Így egyrészt teljes mértékben kihasználhatjuk a mézben természetesen előforduló enzimeket, az antimikrobiális, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és köptető tényezőket, másrészt nem fogjuk irritálni az amúgy is fájó torkot a nagyon forró folyadékkal.
Ha forró folyadékok vagy egészséges édességek (nem olyanok, amelyekben fehér liszt, finomított olaj, margarin, pasztőrözött vagy porított tej, adalékanyagok, színezékek stb. vannak) édesítőszerként szeretnénk használni.
Ezen kívül, ahogy fentebb említettük, jó, ha változatos, kiegyensúlyozott, túlzásoktól mentes, teljes értékű élelmiszerekből és minél kevesebb feldolgozott ételből álló, valamint minél több nyers élelmiszert tartalmazó étrendet tartunk.
Ily módon kevesebb hidroxi-metil-szulfurált fogunk bevinni, elkerülünk sok más károsabb anyagot, de mindenekelőtt jelentős mennyiségű tápanyagot és védőszerepet betöltő anyagot viszünk be. Ezáltal egészséges, harmonikus testünk és virágzó egészségünk lesz.