Recomandari

Dovleacul

Modalitati practice ayurvedice

Indigestia

Puterea vindecatoare a muzicii

Relaxarea si memoria

Raspunsurile organelor la emotii

Bolile si factorii psihici

Atitudinea benefica

Beneficiile terapiei prin ras

Frumusete feminina

Plante pentru transmutare

O viata fericita

Influenta culorilor

Culoarea plantelor

Relaxarea si memoria

Ayurveda sistem de vindecare

Curele de clorofila

Fructele uscate

Dejunul Kolath

Starile vindecatoare

Referinte


Va invitam sa va inscrieti pentru a primi informatii despre Ayurveda

Sofranel Traista ciobanului

Cursuri de Ayurveda

Brașov

Pitesti

Sofranel

Inscrieri curs Ayurveda

Inscrieri

Iarba-Sarpelui

Remedii naturale

Apa de mare

Imbratisarea arborilor

Seva de vita de vie

Ghimbirul

Puterea vindecatoare a muzicii

Alimentatia echilibrata

Alimentatia si longevitatea

Cristaloterapia

Terapia cu apa de izvor

Cursul de Ayurveda

Bucuresti

se va desfăşura săptămânal,

în intervalul

17.00 – 19.30,

la sala de curs Obor,

str. Otesani 16, sector 2.

Anunturi

Curs de Ayurveda

Cluj Napoca

Str. Balea nr. 9K

Informatii la telefon:

0742-242.422.

Curs de Ayurveda

Braila

Informații telefon:

0723/507093,

0727/724815

Cursul de Ayurveda din

Drobeta Turnu Severin

va avea loc marti, 3 octombrie 2017 ora 18,00 la Casa Tineretului, etaj. II. Intrarea este libera.

Cursul de Ayurveda grupa 1 se va desfasura saptamanal, in fiecare zi de miercuri, incepand cu ora 17,30 la adresa:  bd. M.Viteazul, nr.32,bl.Z8,sc.3,ap.14.

Informatii despre curs la nr. tel. 0723308683.

Brasov

dr. Cimpean Cristina

0747.074.081.

0733.054.804.

cimpean_cristina@yahoo.com

Consultatii de specialitate

Cluj

Cabinet Hridaya

dr. Aurora Repede

0740.130.880.

Iasi

Cabinet Asclepios

dr. Ina Petrea

0721.777.330

Actualitate

O descoperire interesanta

Poluarea si sanatatea

Cuptorul cu microunde

Evenimente

Tabara de Ayurveda

Concursul de Ayurveda


Articole noi

Termoterapia

Biosignalistica

Renuntarea la fumat
Acasa

AMN-ROMÂNIA

Bibliography for English language students


In order to have a common study and training base for english language students wishing to participate in the International Ayurveda Contest, on February 16, 2019, the bibliography from which questions will be asked for those taking part in the general test will be based only on certain fragments of the text of volume 1 of the book Ayurveda in Romania, a text that is available in both Romanian and English versions.

Tests 1 and 3 will include questions that are based on the presentation articles of the great ayurvedic sages Atreya, Bharadvaja and Sushruta, vol. 1, section 2, pages 71 to 100.

Test 2 will contain questions only from the illustrations of the Romanian and Indian medicinal plants in Volume 1, sections 3 and 4, from pages 101 to 200.

Tests 4, 5 and 6 will contain questions to which the answer can be given intuitively and correlatively, based on basic Ayurvedic knowledge.

In order to make the bibliography much more accessible to those who will participate in the contest, the articles have been posted to the following addresses:

ATREYA

BHARADVAJA

SUSHRUTA


HERBS

the plants in the colour pages after page 101 and those in the table below

on the right side is the page number


LAVANDĂ Lavandula angustifolia Mill. 105

PĂPĂDIE Taraxacum officinale (L.) Weber ex F.H.Wigg. 109

RUTA-CAPREI Galega officinalis L. 115

IARBA SFÂNTULUI ION Salvia sclarea L. 121

ROINIŢĂ Melissa officinalis L. 127

IARBĂ MARE Inula helenium L. 131

COADA CALULUI Equisetum arvense L. 137

SOVÂRF Origanum vulgare L. 141

RĂCHITAN Lythrum salicaria L. 144

SULFINĂ Melilotus officinalis (L.) Pall. 148

LEMNUL LUI AVRAM Vitex agnus-castus L. 153

MENTĂ Mentha × piperita L. 154

IARBĂ GRASĂ Portulaca oleracea L. 155

CIMBRIŞOR Thymus vulgaris L. 156

BUSUIOC Ocimum basilicum L. 157

TEIŞOR Abutilon theophrasti Medik. 158

CICOARE Cichorium intybus L. 159

LUMÂNĂRICĂ Verbascum thapsus L. 160

ISOP Hyssopus officinalis L. 163

AGRIŞ Ribes uva-crispa L. 164

FUMARIŢĂ Fumaria officinalis L. 165

LEMNUL DOMNULUI Artemisia abrotanum L. 166

PELIN Artemisia absinthium L. 167

ZMEUR Rubus idaeus L. 168

CRĂIŢE Tagetes patula L. 169

MUŞEŢEL Matricaria chamomilla L. 170

GHIMPE Xanthium spinosum L. 173

TURIŢĂ MARE Agrimonia eupatoria L. 174

SALCÂM Robinia pseudoacacia L. 175

URZICĂ MOARTĂ ALBĂ Lamium album L. 176

NĂPRAZNIC Geranium robertianum L. 177

GĂLBENELE Calendula officinalis L. 178

SALCIE Salix alba L. 179

SÂNZIENE GALBENE Galium verum L. 180

BĂTRÂNIŞ Erigeron canadensis L. 183

CAPTALAN Petasites hybridus (L.) G.Gaertn., B.Mey. & Scherb. 184

PĂDUCEL Crataegus monogyna Jacq. 188

CERVANĂ Lycopus europaeus L. 189

COADA ŞORICELULUI Achillea millefolium L. 193

ARMURARIU Silybum marianum (L.) Gaertn. 194

SUNĂTOARE Hypericum perforatum L. 195

TRAISTA CIOBANULUI Capsella bursa-pastoris (L.) Medik. 196

AFIN Vaccinium myrtillus L. 197

CREŢUŞCĂ Filipendula ulmaria (L.) Maxim. 198

ANGELICĂ Angelica archangelica L. 199

SALVIE Salvia officinalis L. 200